Stworzenie ładnej, funkcjonalnej oraz bezpiecznej łazienki nie jest prostą sprawą. Potrzeba do tego nie tylko doświadczenia, ale też wiedzy i pewnych umiejętności aranżacyjnych. W małym pomieszczeniach nie trudno bowiem popełnić poważne błędy, które będą potem pokutować przez lata. Właśnie dlatego z myślą o Was stworzyliśmy listę typowych pomyłek, których warto unikać przy projektowaniu własnej łazienki.
Postaw na funkcjonalność
Większość łazienek nie tylko w mieszkaniach, ale też domach jednorodzinnych ma ograniczoną przestrzeń. Rzadko jest to przestronny pokój kąpielowy, w którym można rozmieścić wszystkie elementy w dowolny sposób. Aranżując wnętrze łazienki musisz pamiętać o potrzebach wszystkich domowników, zarówno tych małych jak i dużych. Jeżeli masz problem z przeniesieniem projektu wykonanego na kartce do realnego pomieszczenia, to narysuj sobie poszczególne elementy na ścianach. Pozwoli Ci to w łatwy sposób zweryfikować swoje pomysły, sprawdzić czy wszystkie wysokości są odpowiednie, by w razie konieczności nanieść niezbędne poprawki.
Tego szczególnie się wystrzegaj:
- mebli niedopasowanych do rozmiarów ceramiki
- złej wentylacji
- niezachowania odległości pomiędzy elementami wnętrza
- widocznego odprowadzenia wody
- zbyt śliskich kafelek
Zadbaj o odpowiednie instalacje hydrauliczne
Właściwe rozprowadzenie instalacji wodnej to kluczowa kwestia od której najlepiej zacząć projektowanie łazienki. Tutaj nie tylko trzeba uwzględnić rozmieszczenie wszystkich elementów armatury oraz ceramiki, ale również zwrócić uwagę na ich jakość. Baterie wykonane z nieodpowiednich materiałów szybko zachodzą kamieniem oraz rdzewieją. W małych łazienkach szczególnie polecana jest armatura podtynkowa, której elementy montażowe łatwo ukryć w ściankach lub pod kafelkami.
Oszczędność wody to kolejna istotna kwestia, którą warto uwzględnić na etapie projektu. Często nie wymaga to wyłożenia dodatkowych środków pieniężnych – wystarczy postawić na przemyślane rozwiązania. Baterie z termostatem, spłuczki z podziałem na mały i duży strumień wody to tylko przykłady, które warto zastosować w swojej łazience.
Oświetlenie jest kluczowym elementem wystroju
Nie w każdej łazience można cieszyć się dobrodziejstwem, jakim jest dostęp do naturalnego światła. Jeżeli jednak mamy taką możliwość zadbajmy oto by nie było niczym zastawione. Warto również sprawdzić czy stolarka okienna zapewnia odpowiednią termoizolację. „Kupując nowe okna warto zadbać oto by wartość tego współczynnika była jak najniższa” – czytamy na stronie http://oknoplast.com.pl/. Nic tak bowiem nie psuje gorącej kąpieli, jak zimny podmuch powietrza.
O ile przestrzeń na to pozwala, warto umieścić lustro na przeciwnej ścianie niż okno. Dopuszczalne jest również powieszenie go prostopadle do źródła światła. W tym wypadku często popełnianym błędem jest wieszanie zwierciadła na tej samej płaszczyźnie.
Istotną kwestią jest również dobranie odpowiedniego oświetlenia dodatkowego. Ważne by było one najbardziej zbliżone do naturalnego. Zbyt zimna lub zbyt ciepła barwa światła wpływa negatywnie na samopoczucie. Najczęściej proponowanym rozwiązaniem jest postawienie na jedno punktowe światło centralne na suficie oraz dodatkowe umieszczone nad lub po bokach lustra.
Jeżeli istnieje taka możliwość warto pomyśleć również o oświetleniu dekoracyjnym. Będzie ono nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim pozwoli stworzyć intymny nastrój.
Meble kup na samym końcu
Meble w łazience pełnią nie tylko rolę dekoracyjną, przede wszystkim powinny w funkcjonalny sposób organizować całą przestrzeń. Rozmiarem powinny być dopasowane do wielkości ceramiki, a odcieniem do koloru ścian. Warto w tym wypadku postawić na gotowe zestawy, proponowane przez większość producentów ceramiki sanitarnej. Dzięki temu unika się ryzyka oraz niepotrzebnych nerwów związanych z dopasowaniem poszczególnych elementów.