Elektryk bez narzędzi jest jak mechanik samochodowy bez podnośnika. Bez odpowiedniego zaplecza nie jest on w stanie wykonać pomiarów czy rozpoznać przyczyn występowania usterki. Wskazujemy, w jakie narzędzia powinien wyposażyć się elektryk, aby był w pełni przygotowany do swojej pracy.
Ochrona rąk przed instalacjami elektrycznymi
Zawód elektryka związany jest z wykonywaniem wielu zróżnicowanych prac, nie tylko bezpośrednio przy instalacjach elektrycznych. Specjalista powinien posiadać szereg akcesoriów pomocniczych, które z pozoru nie są związane z energią elektryczną. Dobrym przykładem mogą być solidne, antypoślizgowe rękawiczki, które ułatwią manewrowanie kleszczami czy śrubokrętem w ciasnej przestrzeni. Powinny one chronić pracownika przed oddziaływaniem prądu. Nie mogą być to zatem zwykłe rękawice robocze, które przydają się podczas remontu czy prac porządkowych na posesji. Rękawiczki elektryka powinny charakteryzować się odpowiednimi parametrami izolacyjnymi. Rękawice elektroizolowane powinny zabezpieczać rękę przed kontaktem z obwodami pod napięciem. Zwykle sięga się po takie rękawice, które posiadają parametry izolacyjne o wartości przynajmniej 1000V.
Jakie narzędzia dla elektryka okażą się niezbędne?
Praca z instalacjami elektrycznymi rodzi duże ryzyko niebezpieczeństwa związanego z oddziaływaniem prądu. Z tego też powodu wszelkie akcesoria elektryczne muszą być bezpieczne w eksploatacji. Wymaga się, aby specjalista korzystał wyłącznie z narzędzi od sprawdzonych producentów, którzy dają rękojmię bezpieczeństwa i ochrony w czasie wykonywania mniej lub bardziej skomplikowanych prac. Przede wszystkim mowa o takich narzędziach, których parametry izolacyjności posiadają wysokie wartości. To szczególnie ważne w przypadku prac nad uszkodzonymi instalacjami elektrycznymi, w których niełatwo o pomyłkę. Narzędzia ręczne powinny dobrze leżeć w dłoni poprawiając tym samym komfort pracy elektryka. Dzięki strukturze perforowanej lub gumowej zapewniają wygodę uchwytu w wymagających pracach. W skrzynce narzędziowej powinny znaleźć się narzędzia, które pozwolą nie tylko na skuteczne, ale także na maksymalnie wygodne wykonywanie zadań. Narzędzia dla elektryków nie powinny być ciężkie i masywne – w szczególności, jeśli mowa o kluczach, wkrętakach czy szczypcach. Elektryk wiele prac wykonuje w pozycji stojącej, mając ręce uniesione do góry. Zbyt ciężkie przybory obciążałyby stawy i mięśnie pracownika, przez co jego wydajność dosyć szybko by spadała.
Wygoda użytkowania narzędzi – czy jest kluczowa?
Profesjonalne narzędzia to nie tylko takie, które charakteryzują się solidnością i niezawodnością. Muszą być także wygodne w użytkowaniu i bezpieczne w kontekście elektroizolacyjności. Na rynku dostępne są zróżnicowane narzędzia dla elektryków, wobec czego wybór właściwego zestawu akcesoriów nie jest łatwy. Jak rozpoznać, czy dany wkrętak izolowany sprawdzi się w pracy nawet pod dużym obciążeniem? Przede wszystkim należy zwracać uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest sprzęt. Rękojeść wkrętaka powinna być solidna i musi zapobiegać przypadkowemu wyślizgnięciu się z ręki. Dobrze, jeśli zewnętrzna część rękojeści narzędzia posiada perforowaną strukturę bądź gumowe moduły.
Jakie nieoczywiste narzędzia elektryka wybrać, aby nie dać się zaskoczyć?
Elektryk powinien wykonywać także nieskomplikowane prace monterskie, polegające na montowaniu puszek, włączników i wyłączników światła w różnych częściach instalacji elektrycznej. Profesjonalny zestaw narzędzi może zostać uzupełniony przez wkrętaki elektryczne, bądź po prostu wkrętarkę mobilną. Grot wkrętaka ręcznego powinien być na tyle długi, aby można było odkręcać mocowania w trudno dostępnych miejscach (w przypadku wkrętarek elektrycznych nie zawsze mamy możliwość tak swobodnego dostępu). Przydać się mogą także szczypce boczne, które pozwalają na szybkie cięcie kabla.
Warto wyposażyć się w szczypce o różnych kształtach i długościach zacisku, np. wydłużone proste i wydłużone wygięte.
Zestawienie podstawowych narzędzi, bez których elektryk nie mógłby pracować
Podstawowe narzędzia elektryka to m.in. taśma izolacyjna do zabezpieczania kabli danej instalacji, uchwyty montażowe rozdzielne, wkrętaki izolowane, puszki instalacyjne czy próbnik elektryczny. Nieodzowny okaże się także zwykły śrubokręt czy laser krzyżowy, dzięki któremu drobne prace monterskie nie będą stanowiły problemu. Przydadzą się także kleszcze, ściągacz izolacji i tradycyjny zestaw kluczy, dzięki któremu specjalista dostanie się do przewodów w niemalże każdych warunkach. Z kolei szczypce izolowane przydadzą się do naprawy przewodów elektrycznych, nie ryzykując tym samym porażeniem prądem.
Profesjonalne narzędzia, które powinny być na wyposażeniu każdego elektryka
Generalnie akcesoria elektryka można podzielić na dwie grupy: elektryczne i ręczne narzędzia. Pierwsze z nich, takie jak wkrętaki izolowane czy ściągacz izolacji przydają się do precyzyjnych prac manualnych, np. wykonywanych w gnieździe elektronicznym. W gamie odpowiednich narzędzi powinny się znaleźć także większe sprzęty do prac monterskich. „Duże” narzędzia dla elektryka to m.in. sprzęt do wiercenia otworów (wraz z wiertłami przeznaczonymi do tworzenia otworów). Warto wybrać także wiertła do dwóch rodzajów materiałów, gdyż niekiedy elektryk będzie zobligowany do przeprowadzenia przewodów w domach drewnianych, a innym razem w blokach z wielkiej płyty. Co prawda wiercenie otworów nie jest głównym zajęciem elektryka, ale może zdarzyć się taka sytuacja, że wymagane będzie zrobienie otworów pod warstwą tynku. Cenną pomocą może okazać się multimetr, czyli miernik elektryczny, pozwalający kontrolować temperaturę otoczenia oraz ciągłości obwodów.
Miernik (multimetr) pozwala sprawdzić m.in. napięcie w obwodzie elektrycznym i ciągłość obwodów.
Narzędzia do zabezpieczania końcówek kabli
Wartościowym narzędziem w „skrzynce elektryka” jest ściągacz izolacji. Pozwala on na sprawne pozbywanie się gumowej otuliny z przewodu, bez ryzykowania uszkodzenia kabla. O to nie trudno, jeśli skorzystamy np. z nożyka, który zapewnia mniejszą precyzję w tym kontekście. Do zabezpieczania końcówek przewodów przydają się taśmy izolacyjne. Nieodzownym akcesorium są szczypce uniwersalne, najlepiej w kilku rozmiarach. Pozwalają one dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i manewrować w nich z dużą swobodą. Oprócz akcesoriów pozwalających skutecznie ściągać izolację, warto wyposażyć się także w narzędzia zaciskające. Przyda się zaciskarka bądź mała praska, która pozwala zaciskać końcówki tulejek na przewodach elektrycznych.
Izolowane narzędzia dla elektryka – dlaczego je się stosuje?
Narzędzia dla elektryka powinny posiadać optymalne wartości ochronne, zapobiegające przenoszeniu impulsu elektrycznego na organizm pracownika. Z tego też powodu stosuje się akcesoria, których parametry izolacyjności wynoszą przynajmniej 1000V – to absolutne minimum, poniżej którego nie powinniśmy schodzić. Wśród narzędzi izolowanych, czyli posiadających poprawne zabezpieczenie przed napięciami, wyróżnić można m.in. wkrętak izolacyjny czy szczypce izolowane. Są to niezbędne przedmioty, bez których praca elektryka byłaby niezwykle mocno utrudniona.
Ściągacz izolacji – przydatne narzędzie do ściągania izolacji z przewodów elektrycznych
Ściągacze izolacji mogą posiadać różny zakres zaciskania konektorów. Możliwe jest ustawienie także różnych płaszczyzn cięcia (np. ustawienie tnące boczne). Narzędzia elektryka to także zwykłe taśmy klejące, a także taśmy malarskie, które mogą pomóc w wyznaczeniu linii do prostych prac monterskich. Ściągacz pozwala dostosować długość końcówki przewodu do potrzeb, co jest istotne w prawidłowym przeprowadzaniu ich przez przepusty kablowe.
Narzędzia dla elektryka do białego montażu
Prace elektryczne wykonywane są w każdym pomieszczeniu, także w łazienkach i toaletach. Biały montaż, który jest związany z pracą w trudniejszych warunkach, wymaga od elektryka także dużego zacięcia majsterkowicza. Jednym z przykładów białego montażu jest podłączenie bojlera elektrycznego, zamontowanie nowych gniazdek czy włączników. Prace wymagają dużej ostrożności, ze względu na charakterystykę pomieszczenia. W tego typu miejscach bardzo często znajdują się delikatne płytki podłogowe i ścienne, które mogą zostać nieopatrznie uszkodzone w przypadku upadku narzędzi z pewnej wysokości. Warto zatem, przystępując do prac w tzw. białym montażu elektrycznym, zastosować narzędzia i akcesoria ochronne, które zabezpieczą newralgiczne powierzchnie przed uszkodzeniem. Mowa o matach zabezpieczających, czy wybieraniu narzędzi z gumowymi rękojeściami. Przydadzą się także specjalne spodnie dla elektryka bądź przypinane sakwy, które stanowią dobry pomysł na organizację najbardziej przydatnych przyborów.
Profesjonalny kombinezon na narzędzia poprawia organizację pracy elektryka
Próbnik elektryczny i taśma izolacyjna – narzędzia, dzięki którym zrealizujemy kilkadziesiąt procent napraw
Jeśli mielibyśmy wyróżnić zestaw dwóch narzędzi, które w największym stopniu ułatwiają pracę elektryka, bez zawahania wskazalibyśmy na próbnik i taśmę izolacyjną. Próbnik uniwersalny to na pierwszy rzut oka zwykły wkrętak, zakończony niewielkim żarnikiem zlokalizowanym w końcowej części rękojeści. Narzędzie pozwala na zdiagnozowanie bardzo wielu problemów z instalacją elektryczną. Po zetknięciu się z przewodem będącym np. w gniazdku elektrycznym, próbnik domyka obwód, zaczynając przewodzić prąd. To zaś sprawia, że żarnik zaczyna się świecić, a elektryk wie, że obwód jest aktywny. Co prawda zwykły próbnik nie pozwoli elektrykowi uzyskać stu procentowej pewności co do tego, jakie wartości napięcia są obecne w obwodzie. Rozbudowanym typem próbnika jest narzędzie wielozakresowe, dzięki któremu można już dowiedzieć się nieco więcej o napięciu obecnym w obwodzie. Taśma z kolei pozwala zabezpieczyć przewody (ich końcówki), w związku z czym znajduje swoje szerokie zastosowanie w większości prac elektrycznych.
Podsumowanie. Lista 15 narzędzi przydatnych dla elektryka
Elektronarzędzia:
- wkrętarka,
- detektor cyfrowy,
- miernik,
- wiertarka,
- młotowiertarka udarowa.
Zwykłe narzędzia ręczne:
- obcinaki,
- kleszcze,
- zestaw kluczy,
- puszki,
- gniazdka i elementy wykończeniowe,
Izolowane narzędzia ręczne:
- wkrętaki,
- ściągacze,
- taśmy,
- próbniki,
- szczypce.
Zestaw przykładowych narzędzi nie jest oczywiście zamkniętym zestawieniem. Mogą przydać się także inne akcesoria, takie jak organizery, kombinezony czy rękawice izolacyjne. Główna zasada jest taka, że nie należy ograniczać wielkości swojej skrzynki z narzędziami – nie wiemy, który z przyborów może się w danej sytuacji przydać.